Niedziela Palmowa
Palma wielkanocna to nieodłączny atrybut Świąt Wielkiej Nocy. W tradycji ludowej poświęcone palmy miały szczególne znaczenie. W wielu gospodarstwach, po powrocie z procesji, dawano krowom do zjedzenia po jednej bazi urwanej z palmy. Miało to chronić je od chorób, a właścicielom zapewnić dostatek mleka. Na południu Polski wbijano w ziemię uprawną małe krzyżyki z palmy dla ochrony przed różnymi klęskami. Poświęcone palemki przechowywano w domach przez cały rok.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano także gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę i cis.
Tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach oraz na Podkarpaciu, gdzie corocznie odbywają się konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę.
Nie wiemy, czy palmy przygotowane przez uczniów SP im. Jana Pawła II w Brzesku wygrałyby w takim konkursie, ale z całą pewnością będą piękną ozdobą w naszych domach!
Wszystkich chętnych zapraszamy do zakupu naszych palem, w niedzielę, 17 marca po każdej mszy św. (w Mechowie, Letninie i Brzesku) w cenie 10 zł. Tuż przy wyjściu z kościoła stać będą uczniowie pod opieką Nauczyciela. Oby nikomu nie zabrakło palmy!!!
xPN